Олесь Бердник
Головна
Новини
Життя
Книги
Творчість
Діяльність
Статті та інтерв'ю
Матеріали
Духовні нації
Книгозбір
Галерея
Контакти

Повернутися у "Творчість"

Словник Ра
Воскресіння Слова

(уривок)

"Словник Ра" (інша назва - "Воскресіння Слова") - це науково-фантастичний трактат про витоки мови. З допомогою "символічної етимології" Олесь Бердник шукає в сучасній українській мові ряд слів, які якнайкраще зберегли залишки праслов'янського сонячного культу (автор називає його "Ра"). Тож цей твір можна назвати культурно-світоглядною мовознавчою розвідкою, яка не претендує на науковий статус.

Написаний у 1976 р.

Спочатку було Мовчання,
З Мовчання з'явилося Слово,
Слово стало Матір'ю Мови,
Мова народила Людину,
Людина - батько Духу,
Дух у сяйві Слова
Повертається до Великого Мовчання.

Де зачинається Слово?
Хто дав йому путь і гарт?
З якої виходять основи
Пісня, роздум і жарт?

Стежки не паперові
Слово вперед ведуть, -
Буйне дерево Мови
Корінням сягає в Суть...

Суть - Материнське Лоно
Дії, світла, життя,
Те, що над всі кордони
Творить Вічне Життя!..

Слово - Дитя Великого Мовчання - заблукало на манівцях людської псевдоісторії. Сини Хаосу нав'ючили на Слово вантаж безглуздя, жорстокості та суєтності, перетворили Боже Дитя на віслюка для своїх забаганок, знущань, підлих замірів та мізерної втіхи. Туман нерозуміння оповив свідомість людей, бо правдива суть Слова затьмарена брехнею і відносністю. А затьмарене Слово жити не може в світі облуди й ганьби: воно задихається і вмирає на хресті щоденного рабства, у темниці безпросвітності.

Зруйнувати домовину Слова, повернути Боже Дитя Людині, воскресити в слові безцінну вартість Материнської Першосуті - мета і обов'язок кожного творящого думання.

Ходімо, побратими, ходімо, любі посестри, тисячолітніми стежками народу рідного, спробуємо розшукати на них загублені скарби материнської полум'яної Мови.

Воскресни, Огненне Слово, осяй своїм дітям шлях із в'язниці німоти у Світлицю Великого Мовчання…

Слово - диво Всесвіту.

Його появу жадають пояснити хитромудрими науковими теоріями, начіплюють на Слово безліч одежин різних епох і народів, аж доки воно забуває про своє первородство і стає кріпаком того чи іншого мовного насильника.

Слово - не раб потреби, не дитя необхідності, а Принц Всесвіту, сокровенне серце Вічного Буття. Кореневі слова в будь-якій мові не просто стихійне, волюнтарне поєднання звуків, а природне звучання тої Першооснови, котра стоїть за явищем, річчю, істотою, суттю. Видозміна слів у різних народів - лише різне забарвлення того ж таки вияву завдяки переломленню в розмаїтих шкельцях прагнень і психік.

Зовнішній Космос (природній всесвіт) і Внутрішній Космос душі тісно, нерозривно пов'язані. Той зв'язок виявляється в слові, а опісля - у думці, у дусі.

Абетка - ніби чарівна арфа. Кожна буква - струна. Сонце, зорі, дерева, квіти, птахи, ріки, моря, вітри, люди, звірі гори, поля - весь розмаїтий світ Великої Матері - торкається вібруючих струн, творячи чаклунську симфонію Мови. У природньому всесвіті ми знаємо ту першооснову, котра лягла підвалиною буття, стала чарівливою ниттю, що з неї зіткано наше життя: то є дарунок Світовида-Ярила, невидима Божа вібрація, вічне джерело радости, енергії, сили - ПРОМІНЬ СВІТЛА.

Променю в мові відповідає звук РА. Він і є вібраційною основою абетки, котра збуджує до дії, до життя інших своїх братів, напоює їх силою і певністю, радістю, і повнотою вияву. Доки людина не оволоділа в дитинстві звуком РА, вона інтуїтивно відчуває, що мова її ще неповноцінна.

Могутній вібраційний звук РА і стає по праву першонародження символом сонця, світла, радості.

Бог Сонця РА відомий всім народам.

Самоназва сонця - РА - могла зникати, замінювалася іншими (Світовид, Ярило, Сонце, Дажбог і т. д.), але всі мовні сонячні діти залишилися в душі народу протягом тисячоліть. Гляньмо...

Радість (Ра-дість, Ра-дає... тобто це почуття дає Ра, світло, сонце).

РОБОТА (інші форми РАБОТА) - (Ра-бути, бути в обіймах Ра, буття радості, світла, натхнення. Так високо пращури оцінили роботу, творчість, як продовження місії сонячного променя на землі). Ось чому РАБ, РОБІТНИК, ТВОРЕЦЬ - істинні діти Сонця, його воїни, його виконавці, його промені. Ось чому за ними майбуття, а не за тими, хто віками визискував їх, не маючи повноважень РА-СВІТОВИДА. Оскільки Ра є основою самого буття, то перемога робітників творців неминуча, а поразка синів темряви - лиш справа часу.

РАЗУМ (РОЗУМ) - дивовижне поєднання понять УМ (уміти, збагнути, оволодіти) і РА/РО. Ра з Ум дають Людину Мислячу, котра дарунок світла - Ра сполучує з умінням творити, поєднувати хаотичні елементи стихій у гармонію осмисленого буття.

Це слово, крім ознаки наявності осмислення, усвідомлення, творення, - означає і об'єднання (РАЗОМ, тобто воєдино, вкупі). Отже, місія Розуму є всеоб'єднання світу, всіх його проявів. Людині Мислячій доручено бути господарем, будівником Космосу.

РАЗ. Початок лічби. Вона природно бере початок від Сонця. Кожен бачить ЄДИНЕ джерело буття щоденного, тому звук Ра законно очолює число.

Разом з тим пращури інтуїтивно відчували небезпеку роздрібнення світу, тому
РАХУВАТИ - це Ра-ховати, затемнити єдиний промінь, подрібнити його в нескінчених проявах розділеного світу (Розділити - це РА - ділити).

РАДА - від слова РАДІСТЬ. Радитись - це опромінитись РА, радісно об'єднатися в спільному прагненні знайти основу, прийнятну для всіх. Не може бути злої ради, поганої ради, бо це вже ЗРАДА, тобто відхід від РАДИ, РАДОСТИ, від Ра. Отже, зрадники прирікають себе на вічний загин, бо вони перестали бути синами Світла, розірвали пуповину життя.

Не вживайте поєднань погана порада, недобра рада тощо. Рада, порада можуть бути лише світоносні, добрі, щирі, сердечні.

РАЯТИ, РОЗРАЯТИ - вернути в душу людини Ра, світло, радість. Ра - країна Світовида, Сонця, Ра, казкова країна щастя.

РАЙДУГА - світоносна дуга, ворота Ра, брама Сонця. РАНОК - схід Ра над світом.

РАЛО, РАЛИТИ - орати землю (О-РА-ТИ), підготувати її до весняної сонячної пори, пори Ра.

ПОРА - по-Ра, після Ра (час після сходу Ра, коли людина зобов'язана встати до праці. Пізніше слово "пора" стало універсальним, кажеться, мовиться навіть "нічна пора", а це неможливо по суті слова: ПОРА - лише сонячний ранок. Ось чому "на порі" - це означає в розквіті сил, радості, творчості, життя.

ПАРУБОК - юнак, котрий на порі, готовий до одруження, що шукає собі пари.

ПАРА - подружжя, об'єднане променем РА, освячене вогнем. Хлопець і дівчина прадавніх часів питали одне одного:
- Ти радий мені?
- Радий.
- Ти рада мені?
- Рада.
- Стрибнеш зі мною через РА?
- Стрибну.

Вони бралися за руки, стрибали через буйне багаття і ставали ПАРОЮ, обвінчаною богом РА.

ПРА - найдревніший, найдавніший. Той, що почався ще в епоху Ра - першосвітла. Ось чому
ПРАЩУР (П-РА-ЩУР, Пра-чур). Чур - хранитель роду, предок. Пращур - сонячний предок.

РАМА - маючий світло, той хто несе промінь Ра. Прекрасне поєднання понять МА (мати, воліти, бути в наявності) і світла Ра. В нашій мові лишилося лише побутове значення цього слова (віконна рама, що пропускає світло в хату). Певно, візантійська навала винищила первородне поняття, котре, все таки, лишилося на сході в епосі про героїчного Рада, посланця сонячного бога Вішну, котрий утвердив сонячний культ у герці з втіленням темряви і зла - Раваною. (Вішну - це Вищий, Вишній, горішній, тобто знову той же таки Ра).

ПРАВДА. Слово, котре вживають усі жерці релігій, усі соціологи, всі філософи, всі апологети містичних чи політичних вчень. Мається на увазі (в більшості) правда, як точна інформація, відомості про те чи інше явище, ситуацію, подію. Але це лише поверхове значення дивовижного слова, котре складається з
ПРА - тобто найдавніший, той, що народжений від РА - ВЕДА - знання, розуміння.

Отже, правда - це глибинне, вічне, первородне знання, притаманне самому життю.

Разом з тим
КРИВДА - це і криве знання, і прикрите (КР), і вкрадене.

РА, РО, РУ входило в мову пращурів не лише, як основа вогненності, чистоти, вірності, сонячності, а й як єдність, об'єднання, зведення докупи різних чинників, або як ознака спільноти, рідності, єдинокровності.

Наприклад,
БРАТ, СЕСТРА, безсумнівне родичання через Ра. Тим більше, що родини - це ДАТИ в світ нове РА (Ра - дати), звідси - рід (род), народ, родина.

РЯД - як зведення роздрібленості в спільну шеренгу, випрямлення.

ПРЯСТИ - готувати спільну нить з розтріпаного волокна, СТАРАТИСЯ - діяти для РА, ОБРАТИ - взяти за основу РА.

Можна знайти безліч слів у рідній мові, у мовах інших народів, котрі непоборно ствердять вібраційну суть втаємниченого звуку РА (РО, РУ, РЕ, РІ), але справа не в нагромадженні прикладів, а в знаходженні ключа розуміння того, що має бути збагнуте кожним творцем: мова є першожиття народу, і саме вона формує дух нації. Хто зрікається рідної мови, той перестає бути Людиною.

Ходімо далі. Розглянемо, яка основа лягає в динаміку буття? Безумовно, рух.

РУХ - основний прояв РА у зовнішньому світі. Звідси - РУКА (ру-х-а) - орган людини, який рухає, діє, творить,
РУШАТИ, РУШИТИ, РУШЕННЯ - мінлива гра поняття, як у напрямку творчому, так і в руйнівному.
РІКА - як рух води,
РІК - рух часу,
РІЧ, РЕКТИ - рух мови,
РОК, РОКОВАНІСТЬ - течія долі.

КРАЙ - межа, до якої сягає РА. Звідси, КРАЇНА - земля, напоєна силою, полум'ям, щедрістю РА, земля, рідна для даного народу. Ось чому УКРАЇНА, УКРАЙНА - дивовижна, сокровенна самоназва, в якій безодня значень. Це і земля, не обмежена видимими кордонами, а та, котра кличе до РА, вслід за сонцем, це і РАЇНА - багата, сонячна; це і УКРИТА, невидима, прихована в лоні РА. УКРАЇНА - це не тільки географічний терен, держава, сукупність степів, лісів та рік, - а, передусім, духовна країна Свободи, Радості, Мужності, Пошуку - небесна країна РА.

Саме тому козаки Січі Запорізької боронили не стільки якісь там межі землі рідної, як головну суть буття, буття України - ВОЛЮ, РАДІСТЬ НЕПІДЛЕГЛОСТІ. Вони могли відтворити, відродити НОВУ УКРАЇНУ де завгодно - на Дунаї, в Малій Азії, на Кубані, в Америці, аби лише вдалося зберегти Зерно Свободи. Як відомо, цього не сталося, земні козаки загинули навіки, а небесні, легендарні, пісенні рушили шляхом РА у вічну мандрівку до НЕБЕСНОЇ УКРАЇНИ.

ПОРА І НАМ ЗА НИМИ, любі Брати, кохані Посестри!

Ра Святий, прийди у нашу хату,
Розбуди нещадно і зігрій.
Хай всміхнеться Вічно Суща Мати
Усміхом кохання і надій!

Хай у небі, на землі, в безмежжі
Загримить всепереможна РА.
Темні розпадаються мережі -
Народилась Радості пора!

 

Повернутися у "Творчість"  |  Початок матеріалу

© 2016 ОЛЕСЬ БЕРДНИК.
Використання матеріалів цього сайту дозволяється при умові посилання на www.berdnyk.com.ua